
A kezdeti időszak még jó esélyt ad a gyógyításnak. A szervezet részéről segítő jelzések érkeznek: a vizelet színelváltozása mellett a magas láz és a vele járó levertség figyelemkeltő!
A betegség könnyen megállapítható laboratóriumi vizsgálattal: a megfestett vérkenetben mikroszkóp alatt jól láthatók a kórokozók. Mégsem mindig erre a vizsgálatra alapozunk.
Számos kollégámmal együtt azt mondjuk, hogy szinte egyértelmű előzmények és jellegzetes tünetek esetén hiba várni a laboratóriumi eredményre: azonnal megkezdjük a gyógykezelést.
A tüneti kezelés része a lázcsillapítás, esetenként a folyadék vagy vérpótlás. A legfontosabb mégis, hogy az állat megkapja a betegség ellenszerét! A rendelkezésünkre álló készítmény gyorsan és hatékonyan pusztítja el a kórokozót. Igaz, hogy fájdalmas, szövetizgató, nyálzást, hányást okoz: de megmenti az állat életét. Soha nem elég – ezt hosszú évek bizonyítják – elégszer elmondanunk a korai felismerés és kezelés jelentőségét. Sok esetben egy nap ide vagy oda jelenthet életet vagy halált.
A teljes cikket az ÚJ KUTYA áprilisi számában olvashatja!