2010. június 1., kedd

BÜDÖS MORZSI


Nálam jobban senki sem szeretheti a kis büdöst: de most büdös! Mit csináljak, hiszen együtt élünk és szagolnunk kell egymást. Csak abban reménykedhetek, hogy nem épp most ír egy cikket rólam egy kutyáknak szóló emberbarát újságban, hasonló témában.Súlyos lenne, de azon kívül, hogy lezuhiztam, hidegzuhanyként ért, hogy az én kutyám – mármint a Morzsi – büdös lehet.
Némiképp elcsavarodott orral szagolgatom Morzsit: nem külső szennyeződés. Akkor mi lehet? Elvileg a lába is lehet büdös, de ez nem igaz. Valóban “izzad” a kutya a talpán, ám ez nem jelent a mi orrunkkal bödöset. Ha idegesek, talpuk látható nedves nyomot hagy a járólapon, szaga mégsem kellemetlen.
Akkor a szája! Valami olyat evett? Nem lehet, az akár a következő etetésnél elmúlik. Nem rossz tipp a száj: a fogkő folyamatosan és nagyon büdös szájszagot produkál. A szájban jelenlévő gyulladás – mely leggyakrabban a fogkő és lepedék eredménye – illetve a porózus kövekben és lepedékben élő baktériumok folyamatos, rendkívül kellemetlen szagot árasztanak. Nem csak a bűz, hanem a gyulladás megszüntetése és a fogak megóvása érdekében is indokolt a kezelés.
A hónalj? Na, az biztosan nem, de jó úton járunk: mirigy! A bűzmirigy! Igen, onnan jött a szag! A végbélnyílás körüli bélsár szennyeződés / magyar fordítás: kakis popsi / kizárt, megnéztem. A bűzmirigy - más néven végbélmirigy a tettes.
A végbélmirigyben felgyűlt és besűrűsödött, bomló fehérje tartalmú váladék / egyben a szag tulajdonosa és okozója / fehérjeként allergizálja, érzékenyíti a bőrt, szembetűnően a legvékonyabb, legérzékenyebb területeket is. Ilyen a fülkagyló belső oldala. Tehát a kulcsszavak: büdös, szánkázik, nyalogat, viszket: elsőként a végbélmirigyre gondolunk!

a teljes cikk az Új Kutyaszövettség júniusi számában!